Zábavně relaxační resort Praha - Motol

Chrtí dostihy - umělá návnada - ZAJÍC

Chrtí stíhací pud

Chrtí dostihy v Greyhound Parku Motol Praha

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Závodní greyhoundi na profesionální chrtí dráze ve světě,
stíhají stejnou hračku "zajíce"  jako v Greyhound Park Motol
v Praze.

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Závodní greyhoundi v Praze
stíhají na dráze hračku "zajíce",
protože se hýbe.

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Umělá návnada - "zajíc".

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Umělá návnada - "mýval".

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajícItalský chrtík v "chrtí školičce"
se "střapečkem"

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Italský chrtík stíhá na dráze hračku "mývala", protože se hýbe.

Greyhound_Doroty_Co_Co_se_chysta_na_utok_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Český greyhound Dorothy Co Co
z českého kennelu se chystá napadnout čistého, klidného, mírného, greyhounda původem z klasického irského kennelu, jehož jméno je: 
Cayenn Elbony. 

http://www.cgdf.cz/user_data/cms/fotogalerie/01131/large/Greyhound_Dorothy_Co_Co_napadla_greyhounda_Cayenn_Elbony_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Greyhound z českého kennelu
Dorothy Co Co zaútočila - návnada ji nezajímá.


Chrt loví zrakem a stíhá, co se hýbe, odtud slovo dostihy.
Tedy, někteří chrti ano a někteří ne.
Přijde na to, jak to ten který chrt má se stíhacím pudem, který je chrtům vrozen.


V Greyhound Parku Motol v Praze jsou instalovány profesionální závodní technologie z Austrálie, tedy také chrtí umělá návnada - "zajíc".
Je to veselá červenobílá plyšová hračka. Má krásný třepetavý ocásek. 
Hýbe se, když ji vodič návnady v řídící věži spustí.
Pak se hýbou i chrti, a snaží se ji dohonit.

Dostihoví greyhoundi (v ČR zvaní také jako Anglický chrt), kteří na chrtí dráze v Praze závodí, jsou také profesionálové - jsou to přímí potomci dostihových legend z profesionálních dostihových drah z celého světa. Stíhací pud je u nich po stovky let řádně udržován, jejich předci dostihovali 2 - 3x týdně, chovatelé tam páří nejlepší s nejlepšími, a pak zase nejlepší s nejlepšími - a jejich skvělí klidní chrtí potomci jsou i u nás v Praze.
Tito skvělí greyhoundi ve svém genomu mají zapsány zkušenosti všech svých předků (to mají koneckonců i lidé).
Tito dostihoví greyhoundi mají stíhací pud řádně vyvinut - a tak stíhají (umělou) návnadu - zajíce, protože se hýbe.
Tito greyhoundi stíhají zajíce, protože jej i v hodně dávné minulosti lovili ve volné přírodě.

Jednoho dne plyšového červenobílého zajíce v Praze zastoupila jiná plyšová hračka - mýval. Také tato má krásný třepetavý ocásek - ještě delší než ocásek zajíce.
Tuto plyšovou hračku, mývala, chrti na dráze také stíhají - protože se hýbe.

Figurku mývala stíhají na chrtí dostihové dráze v Praze plemena chrtů: greyhoundi, whippeti i italští chrtíci - protože se hračka hýbe.

Někteří chrti vyběhnou za návnadou, která se hýbe, avšak vrátí se, nebo pobíhají po dráze. Většinou jde o štěňata, kterým jejich stíhací pud a soustředěnost se rozvíjí, podobně jako u dětí, které každé v jiném období začne chodit, mluvit, atd. Jednou stíhací pud štěněte dozraje. 
Štěňata chrtů různých plemen začínají se závoděním i u nás na chrtí dráze v Praze, v "chrtí školičce", kam různé "třapečky" (jakože návnada) k dovádění pejska a rozvíjení jeho loveckých schopností patří.

Avšak stane se, že někteří chrti, i když nejsou již štěňata, na chrtí dostihové dráze nereagují na návnadu, která se hýbe, jako ostatní chrti, ani kdybyste dělali, co dělali.
Může jít o chrty například z výstavních linií, jejichž předci nezávodili, a nebo o ty chrty, jejichž předci závodili méně často, (než je obvyklé u greyhoundů z profesionálních dostihových drah), což můžeme běžně v amatérské kontinentální Evropě pozorovat.
Nebo jde o nějakou chybu v trenérské činnosti majitelů chrtů.
Např. štěně chrta při jeho začátcích na chrtí dostihové dráze - člověk či pes nebo obojí, stojící blízko hrazení dráhy jako diváci (častý obrázek chrtích akcí amatérské kontinentální Evropy) při soustředění se štěnátka na návnadu vyrušovali. 
Nebo jiná trenérská chyba, či jejich komplex - těch může být mnoho a jejich výčet není obsahem tohoto článku.

Majitelé chrtů /trenéři se ve výše uvedených případech snaží upoutat pozornost výše uvedených chrtů k umělé návnadě různými způsoby - na vedení návnady se pak (greyhoundi majitelů chrtů sdružených v ČGDF v Greyhound Park Motol v Praze nic takového nepotřebují, jelikož jsou přímí potomci dostihových legend profesionálních dostihových drah v zahraničí - např. Irsko, Anglie, Austrálie, apod.) věší například různé střapce, či soustavy střapců, dokonce i kusy pravé kůže. Horší je, když nepomůže ani to.

Jednou z výše uvedených "berliček" se bohužel nevhodně posilují mylné názory laických diváků, kteří si myslí, že chrti stíhají návnadu proto, že jde o pravou kůži (a nejlépe si myslí že ještě s krví), tedy z toho pro ně plyne, že chrti jsou krvelační, což se nezakládá na pravdě. (Zbytečně to kazí dobrý obraz o chrtím dostihovém sportu).

Pak jsou chrti, jejichž stíhací pud (plynulé stíhání návnady) je vadný - takoví chrti si při svém běhu nevšímají návnady, ale svého sparingpartnera, a začnou jej bít - takový chrt je pak ze závodu diskvalifikován jako rváč. Pes může být z dostihů nadobro vyloučen jako potvrzený rváč.

Tyto dispozice se bohužel často dědí, a tak majitelé chrtů nechtějí pouštět své "čisté" chrty s chrty diskvalifikovanými z dostihů. Jednak to chrty bolí, když jej jiný chrt napadne, a jednak může chrt - rváč způsobit i vážné zranění sobě i sparingpartnerům, dokonce se / je
 zabít. Dále viz.:
http://www.cgdf.cz/cs/napadani-dostihovych-chrtu.html 

V českém jazyce je pro úmyslné napadání (což v mezinárodním měřítku může působit nedorozumění) často nesprávně používáno laskavějšího výrazu - chrt "tlukoun", od toho, že pes "tluče", ale nejedná v tomto případě o nechtěné střetnutí těl v závodu. (za nechtěné střetnutí těl, tedy nechtěné "ťuknutí", se z chrtích závodů nediskvalifikuje).

Tento rozdíl (mezi chtěným a nechtěným kontaktem těl dvou chrtích závodníků), které lidské oko zejména u greyhoundů nemůže vždy dobře rozlišit, však naše digitální jury na chrtí dráze v Greyhound Parku Motol bezpečně vyloučí nebo potvrdí.

(Jsou však i takoví chovatelé, kteří této predispozice nedbají a své chrty, přestože jsou z dostihů diskvalifikováni za rváčství, dále a dále množí, a vyrábějí další a další potomky s touto geneticky predisponovanou vadou. A noví nevědomí majitelé kupují štěňata, kteří pak mohou být rváči taky, a je nebezpečné je pustit s ostatními chrty. 
Nový majitelé takového štěněte greyhounda mezitím již ke svému psovi přilnou - a nesvědomitý chovatel chrtů se jen těší ze svých peněz). 

Digitální Jury měla Česká Greyhound Dostihová federace (ČGDF), která je partnerem pro chrtí dostihy v Greyhound Parku Motol, již za své předchozí působnosti na chrtí dostihové dráze v Praskačce. ČGDF má v tomto ohledu stále prvenství v použití těchto technologií v dostihovém sportu chrtů v amatérské kontinentální Evropě.

Související odkazy:
 

Související odkazy:

http://www.cgdf.cz/cs/chrti-dostihy-v-ceske-republice-1.html
https://www.greyhoundpark.cz/o-arealu-greyhound-park-motol/
https://www.greyhoundpark.cz/chrti-dostihy-stewardi/
https://www.greyhoundpark.cz/clanky/chrti-dostihy.aspx
https://www.greyhoundpark.cz/chrti-dostihy-poradatel-chrtich-akci/
https://www.greyhoundpark.cz/sponzorujte-chrti-dostihy-prispejte-pejskum/

Česká Greyhound Dostihová Federace
pro Greyhound Park Motol

Chrtí dostihy - umělá návnada - ZAJÍC - Fotogalerie

Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - zajíc
Chrtí dostihy - umělá návnada - ZAJÍC

CZECH INTERNATIONAL, a.s.  - investor stavby Česká greyhound dostihová federace - spřátelený web SLOVAK INTERCARGO - spřátelený web


© 2013 CZECH INTERNATIONAL, a.s., Greyhound Park Motol, Praha.
 Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu vlastníka stránek výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.